Ana Sayfa İletişim Bilgilerimiz

Son Yazılar

 • Zonguldak Hakkında Bilgiler Haziran 14, 2011 21:15

  Zonguldak tarihi geçmişiyle, göz ziyafeti yaşatan yeşiliyle, doğal ve tarihi güz...

 • Anket

   Halı yıkama firması seçerken neye dikkat edersiniz?
  Fiyatına
  Kalitesine
  Referanslarına

  Sonuçlar »

  İlimizde Hava Durumu

  Zonguldak için hava durumu

  Zonguldak Hakkında Bilgiler

  Tarih : Haziran 14, 2011 21:15        Okunma : 4614
  Zonguldak tarihi geçmişiyle, göz ziyafeti yaşatan yeşiliyle, doğal ve tarihi güzellikleriyle, bin yıllık mağaralarıyla gezilip görülmeye layık muhteşem bir şehirdir.  

  Antik dönemde Bithynia ve Paplagonia sınırlarının birleştiği noktada yer almaktadır Zonguldak. Zonguldak’ın bulunduğu bölgede içinde Türk kavimlerinin de bulunduğu bir çok kavimin izleri görülebilir. Zonguldak, Filyos Kalesi 1460 yılında Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet’in Amasra’yı almasıyla Türklerin egemenliği altına girmiştir. Taşkömürü’nün varlığı 1830’dan beri kesin olarak bilinmektedir. Ayrıca 1848’de yapılan inceleme ve calışmalarla, “taşkömürü bulunan alanlar” belirlenerek “havza sınırları” ilk kez tanımlanmıştır.    

  Zonguldak sadece taş kömürüyle kalmamış Cehennemağzı, İnağzı ve Gökgöl Mağaraları, Çaycuma süt yoğurduyla da ünlüdür. Zonguldak’ ın ilçelerinden olan Gevrek’te bastonuyla ünlüdür. Ereğli ilçesinde ise çileği ön plana çıkar ve festivalleri yapılır. Mahalli yemeklerini ise şu şekilde sıralayabiliriz; Kuyu Kebabı, beyaz ve bandırma baklavası yer alır. “Zonguldak Ekonomisi” denilince, geçmişten bu zaman TTK, zamanımızdan gelecek zamana ise “Filyos Serbest Bölge Projesi” gündemi oluşturmaktadır.  

  Zonguldak bol yağışlı bir iklime sahiptir. Akarsular bakımındanda oldukça zengindir Zonguldak. Bazı akarsuları ise şöyledir; Filyos Irmağı, Alaplı Irmağı, Devrek Irmağı, Gülüç Çayı ve Üzülmez Dereleri ilin en belli başlı akarsularıdır.  


  zonguldak

  Diğer Dökümanlar